Nadpis

Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania v základných školách, materských školách pre školský rok 2020/2021 platné od 8.3.2021

P O K Y N Y

(aktualizácia k 8.3. 2021)

upravujúce postup, organizáciu a podmienky výchovy a vzdelávania žiakov v období od 8. marca 2021 vypracované v súlade s opatreniami ÚVZ SR a manuálu MŠVVaŠ SR.

Tieto pokyny sú vypracované podľa podmienok a možností ZŠ s MŠ Čirč a upresňujú organizáciu  a podmienky vzdelávania od 8.3.2021. Rešpektujú opatrenia a rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR („ÚVZ SR“).

Predstavujú nadstavbu platných opatrení a budú podliehať pravidelnej aktualizácii. Aktualizácie budú prílohou týchto pokynov. Základná škola ich bude realizovať podľa svojich možností a o všetkých skutočnostiach bude informovať:

• zákonných zástupcov žiakov – riaditeľom školy, triednym učiteľom a na webovej stránke školy,

• pedagogických a nepedagogických zamestnancov– pracovná porada,

• žiakov – triednym učiteľom v prvý vyučovací deň a priebežne počas obdobia potrebného na dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení.

Všeobecné pokyny

1. Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest) nesmie vstúpiť do priestorov základnej školy.
  2. Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov ochorenia COVID-19, bude umiestnený do samostatnej izolačnej miestnosti. V tejto súvislosti budú kontaktovaní zákonní zástupcovia, ktorí si dieťa bezodkladne vyzdvihnú.
  3. Ak sa u zamestnanca objavia príznaky nákazy COVID – 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa školy a opustí školu v najkratšom možnom čase.
  4. Žiaci i zamestnanci v priestoroch školy používajú výhradne rúška.
  5. V prípade nových usmernení a pokynov v súvislosti so situáciou COVID-19 budú tieto usmernia upravované a menené.
  6. Pri prezenčnej forme vzdelávania sa jeden zo zákonných zástupcov žiaka preukazuje negatívnym testom, nie starším ako 7 dní, rovnako ako aj zamestnanci školy.

Vyučovanie žiakov 1.- 4. ročníka

1. Podmienky vzdelávania:
  • Žiaci 1.stupňa sa vzdelávajú prezenčne, podmienkou je negatívny test aspoň jedného zákonného zástupcu žijúceho v spoločnej domácnosti a zároveň zamestnancov. Test platí 7 dní. (prehlásenie o bezinfekčnosti nájdete ako osobitný súbor v prílohe)
  • Prehlásenie o bezinfekčnosti žiak odovzdá poverenej osobe hneď pri vstupe do školy.

8. Školská dochádzka:

V prípade, ak zákonný zástupca žiaka neabsolvuje testovanie a z tohto dôvodu sa jeho dieťa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, tak v zmysle manuálu MŠVVaŠ:

• škola eviduje neprítomnosť žiaka ako ospravedlnenú absenciu;
  • zákonný́ zástupca žiaka je povinný zabezpečiť kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa alebo formou dištančného vyučovania, ak má na to škola kapacitné možnosti. Ak tak neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní;
  • ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu 2, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka;
  • zákonný zástupca nemá nárok na tzv. „pandemickú OČR“;
  • je v najlepšom záujme dieťaťa, aby sa v prípade, že riaditeľ zabezpečí prezenčnú formu výučby, jej zúčastňoval žiak v čo najväčšom rozsahu;
  • ak žiak nastúpi do školy na prezenčnú výučbu, jeho dochádzka sa eviduje v zmysle školského poriadku.
  1. Žiaci 1. – 4. ročníka postupujú podľa riadneho rozvrhu. O prípadných zmenách alebo redukcii niektorých predmetov bude škola včas informovať, a to zverejnením aktuálneho rozvrhu.
  2. Vyučovanie prebieha v kmeňových triedach a jednotlivé triedy sa nemiešajú.
  3. Žiak počas celého vyučovania používa čisté, denne vydezinfikované, prípadne jednorazové rúško. Náhradné rúško má žiak v školskej taške.

ŠJ

1. Základná škola poskytuje stravovanie žiakom 1. – 4. ročníka (aj diéty) a zamestnancom s výkonom práce na pracovisku.
  2. Všetci žiaci 1.-4. ročníka sú na stravu prihlásení automaticky, preto tí, ktorí sa prezenčného vyučovania nezúčastnia sa zo stravy odhlásili sami.
  3. Obed sa bude vydávať v čase od 11.30 do 13.30 hod.
  4. Žiaci si pred odobraním obeda nevyhnutne vydezinfikujú ruky a používajú rúško.
  5. Rodič odhlasuje svoje dieťa zo stravy elektronicky, prípadne telefonicky najneskôr do 8.00 hod.
  6. Pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva dozor v ŠJ pomáha pri výdaji polievky, používa rukavice a dodržiava prísne hygienické opatrenia.
  7. Žiaci vstupujú do jedálne v rúšku. Rúško stravník odloží až počas konzumácie obeda.
  8. Žiaci prichádzajú na obed v časových intervaloch, podľa stanoveného rozpisu.

1. Prevádzka MŠ prebieha v nezmenenom režime v čase od 6:30 do 16:30.
  2. Oddelenia MŠ sa nemiešajú, jednotlivá trieda zároveň tvorí oddelenie MŠ.
  3. Deti do príslušných oddelení preberá zodpovedná učiteľka MŠ podľa rozvrhu štandardným spôsobom.
  4. Odchod detí z MŠ: dieťa odchádza domov v zmysle písomnej dohody učiteľky MŠ a rodiča v sprievode rodiča prípadne poverenej osoby.
  5. Rodič do priestorov školy vstupuje do chodby MŠ len na nevyhnutný čas odovzdania dieťaťa, použitím zvončeka na budove školy privolá službu a oznámi svoju požiadavku.

Cestne_vyhlasenie_ZZ.docx

pokyny_k_predkladaniu_vysledkov_testu.docx